نيوز نت

نيوز نت

ایجاد وبلاگ رایگان

كتاب «ليبراليسم» نوشته لودويك فون ميزس

كتاب «ليبراليسم» نوشته لودويك فون ميزس از عرصه‌هاي مختلفي سخن مي‌گويد. فون ميزس در كتاب حاضر كه مختصر و كم حجم هست و از عرصه‌هاي سياسي و اجتماعي تا اقتصادي سخن مي‌گويد. كتاب از ديدگاه و چارچوب يك جهان مطلوب و آرماني متفكري ليبرال بيان مي‌شود كه پيش‌بيني از آينده ليبراليسم را ارائه داده است. فون ميزس در قسمت ابتدايي كتاب با عنوان درآمد از ليبراليسم و رفاه مادي و عقل باوري و همچنين از هدف ليبراليسم، ليبراليسم و كاپيتاليسم و ريشه‌هاي رواني حرف مي‌زند. در بخش اول كتاب هم بحث و بيان‌هايي از مالكيت، آزادي، صلح، برابري، نابرابري شرايط درآمد و دارايي، مالكيت خصوصي و اخلاق، حكومت و دولت، دموكراسي، نقد نظريۀ زور، برهان فاشيسم، حدود فعاليت دولت، رواداري و حكومت و رفتار ضداجتماعي پرداخته است. در بخش دوم كتاب به سازماندهي اقتصاد، مالكيت خصوصي و منتقدان آن، مالكيت خصوصي و دولت، اجراناپذيري سوسياليسم، مداخله‌گري، كاپيتاليسم، كارتل‌ها و انحصارگري‌ها و ليبراليسم و بوروكراتيك‌سازي مي‌پردازد. كتاب ليبراليسم در بخش سوم درباره مرزهاي حكومت، حق تعيين سرنوشت، مباني سياسي صلح، ناسيوناليسم، امپرياليسم، سياست استعماري، تجارت آزاد، آزادي جابجايي و روسيه سخن مي‌گويد.

دكترين‌ پرستي ليبرال‌ها، احزاب سياسي، بحران نظام پارلماني و ايده پارلمان رسته‌اي ـ صنفي يا اقتصادي، احزاب منافع ويژه و ليبراليسم، تبليغات حزبي و دستگاه حزبي عناويني بخش چهارم هستند كه به بحث گذاشته شده‌اند. در قسمت پاياني و پنجم كتاب «ليبراليسم» هم به آينده ليبراليسم مي‌پردازد.

در بخشي از كتاب مي‌خوانيم: «"ليبرال" در ايالات متحده آمريكا امروز به معناي مجموعه‌اي از ايده‌ها و انگاره‌هاي سياسي است كه از هر لحاظ مخالف همۀ آن چيزي است كه ليبراليسم براي نسل‌هاي پيشين معنا مي‌داد. ليبرال‌هاي خود خواندۀ آمريكايي قدرتي همه جانبه را براي دولت خواستارند، دشمن محض شركتداري آزادند و حامي برنامه‌ريزي فراگير دولتي‌اند كه نام ديگرش «سوسياليسم» است. اين "ليبرال‌ها" بسيار اصرار دارند تأكيد كنند كه از سياست‌هاي ديكتاتور روسيه نه به دليل ماهيت سوسياليستي يا كمونيستي‌اش، بلكه صرفا به دليل گرايش‌هاي امپرياليستي آن ناخرسندند هر تدبيري كه بخواهد بخشي از دارايي اشخاص متمول‌تر از حد ميانگين را مصادره كند يا بخواهد حقوق مالكان دارايي را محدود كند، ليبرال و مترقي پنداشته مي‌شود. عملا قوۀ اختيار نامحدودي به ادارات دولتي واگذار شده است كه تصميماتشان از بازنگري قضايي معاف  است. معدود شهروندان نيك‌انديشي كه جرئت مي‌كنند اين گرايش به سوي استبداد اداري را نقد كنند، با انگ‌هايي چون افراط‌گرا، مرتجع، سلطنت‌طلب اقتصادي و فاشيست روبرو مي‌شوند حتي از اين سخن گفته مي‌شود كه يك كشور آزاد نبايد فعاليت‌هاي اين دست "دشمنان عمومي" را تحمل كند.»

كتاب «ليبراليسم» را «مهدي تديني» به فارسي ترجمه كرده و در آن يادداشتي هم براي درك بهتر خوانندگان اضافه كرده است. نشر ثالث نيز كتاب را براي علاقه‌مندان چاپ و منتشر كرده است. بهتر است بدانيد: تديني كتاب را از زبان آلماني به فارسي برگردانده و ترجمه فارسي آن را با ترجمۀ انگليسي كه شخص فون ميزس بر آن نظارت داشته است مطابقت داده است.

دوستداران و علاقه‌مندان تاريخ و علوم‌سياسي اگر تمايل به مطالعه كتاب «ليبراليسم» داريد؛ مي‌توانيد كتاب «ليبراليسم» را با تخفيف از سايت bennubook خريداري و مطالعه فرماييد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۴:۱۰:۵۷ | محمد
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 19
بازديد ديروز : 18
بازديد كل : 2093

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان