نيوز نت

نيوز نت

ایجاد وبلاگ رایگان

نصف‌النهار خون؛ يك وسترنِ سياهِ شاعرانه

به گزارش گروه بازار خبرگزاري آنا، رمان «نصف‌النهار خون يا سرخي غروب در غرب»، اثر كارمك مك‌كارتي، رماني است كه مُهر و نشان بسياري از رمان‌هاي بزرگ امريكايي را بر خود دارد. «نصف‌النهار خون» يك وسترنِ سياه و شاعرانه است كه در آن شعر و خشونت به هم گره خورده‌اند. نوجوان ازمنزل‌گريختۀ اين رمان از يك‌سو ما را به ياد هكلبري فين، قهرمان رمان «سرگذشت هكلبري فين» مارك توين، مي‌اندازد كه از منزل گريخت و همراه برده‌اي فراري به نام جيم سفري پرماجرا را آغاز كرد و از سوي ديگر به يادِ اسماعيلِ رمان «موبي ديك» هرمان ملويل كه به دريا زد و سوار بر كشتيِ صيدِ نهنگ با ناخدا اهب همسفر شد و وضعيتي مهيب و آخرالزماني را تجربه كرد.

البته كه پسرِ رمان «نصف‌النهار خون» ويژگي‌هاي شخصي خاص خود را دارد و شخصيتي مستقل از شخصيت‌هايي است كه نام‌شان آمد، اما با آن‌ها در گريز و سفر و ماجراجويي مشترك است و البته ماجراجويي اين پسر سخت خشونت‌بارتر و خون‌بارتر از ماجراجويي‌هاي هك فين و اسماعيل است.

C:Usersh.ferdosaraDesktopنصف‌النهار خون؛ يك وسترنِ سياهِ شاعرانه.jfif

ناگفته نماند كه مك‌كارتي از سويي نسب از ويليام فاكنر مي‌برد. تلاقي شاعرانگي و خشونت و بدويت در كار او تداعي‌گر آثار فاكنر است، ضمن اينكه نثر و زبان مك‌كارتي نيز همچون نثر و زبان فاكنر طنيني عهد عتيقي دارد و از كتاب مقدس رنگ و اثر پذيرفته است و مك‌كارتي نيز همچون فاكنر انساني خاص در زمان و جغرافيايي خاص را به انسان در معنا و مفهوم ازلي آن پيوند مي‌زند.

در كتاب نصف‌النهار خون، همراه شخصيت‌هاي غريب اين رمان، به غرب وحشي، به مكزيك و تگزاس و آريزونا و نيومكزيكو و به يكي از روزگارانِ آشفته و ناامنِ تاريخ امريكا و مكزيك قرن نوزدهم سفر مي‌كنيم. ماجراهاي رمان «نصف‌النهار خون» در نيمۀ قرن نوزدهم اتفاق مي‌افتد. در اين رمان، علاوه بر رويدادها و آدم‌هاي خيالي و داستاني، با ماجراهايي روبه‌رو مي‌شويم كه واقعاً اتفاق افتاده‌اند و آدم‌هايي را ملاقات مي‌كنيم كه واقعاً وجود داشته‌اند. مك‌كارتي اين‌گونه رمانِ خود را به محل تلاقي تاريخ و تخيل بدل مي‌كند و نيز به محل تأملي فلسفي در مفهوم شَرّ و خشونت و زندگي و مرگ.

رمان «نصف‌النهار خون» شرح سفر از نوجواني به ميان‌سالي است؛ سفري در دل طبيعت وحشي و از ميان تاريخي پر از هرج و مرج و خشونت. در اين سفر بعضي از غريب‌ترين شخصيت‌هاي زاده‌ي تخيل نويسنده را ملاقات مي‌كنيم، از جمله شخصيتي را به نام قاضي هولدن كه يك تبهكارِ مخوف همه‌چيزدان است. مك‌كارتي با خلق اين شخصيت تحسين هارولد بلوم، منتقد و نظريه‌پرداز بزرگ امريكايي، را برانگيخت. چنانكه در مقدمۀ ترجمۀ فارسي رمان «نصف‌النهار خون» اشاره شده است، هارولد بلوم قاضي هولدن را «مهيب‌ترين كاراكتر كل ادبيات امريكا» توصيف كرده است.

همان‌طور كه اشاره شد خشونت يكي از مؤلفه‌هاي اصلي رمان «نصف‌النهار خون» است. مك‌كارتي اما در اين وسترنِ گوتيك قصد ندارد خشونت را به ابزار سرگرمي‌سازي بدل كند. وقايع و رفتارهاي خشونت‌بار در اين رمان ما را به تأمل در باب انسان و پيچيدگي‌هاي او و تأمل در مفهوم شَر دعوت مي‌كنند. مك‌كارتي در «نصف‌النهار خون» صرفاً در پي توصيف امور عيني و واقعي نيست، بلكه گويي مي‌خواهد از واقعيت آشكار به آن‌سوي اين واقعيت و وجوه رازآلود آن پل بزند؛ همچنانكه تاريخ نيز براي مك‌كارتي عرصه‌اي است براي حضور اسطوره و افسانه و تأملات فلسفي در باب مفاهيمي كه آدمي همواره با آن‌ها درگير بوده و هست. مك‌كارتي نه در پي توصيف صِرفِ واقعيت، بلكه به دنبال رسيدن به مازادِ رازآلود واقعيت از خلال به تصوير كشيدن آن است. از همين روست كه در رمان او خشونت به شعر آميخته مي‌شود و هر صحنه و هر آدم و هر حادثه گويي رمز و راز و غرابتي را در خود پنهان كرده است.

«نصف‌النهار خون» عرصۀ حيرت و وحشت توأمان است و نمايانگر جهاني غرق در شَر و خشونت و اعجاب. مك‌كارتي اين جهان را در دل امريكاي قرن نوزدهم خلق كرده است؛ گويي آن دوره‌ي تاريخي را عرصه‌اي بكر براي خلق قصه‌اي در باب شَر و خشونت و سفر از خامي به پختگي ديده است.

رمان «نصف‌النهار خون يا سرخي غروب در غرب» با ترجمه و مقدمۀ مجيد يزداني در نشر چشمه منتشر شده است.

كتاب «نصف‌النهار خون» را مي‌توانيد به آساني با سفارش به وب ‌سايت bennubook با تخفيف و از طريق ارسال رايگان پستي با تضمين سلامت كالا، تهيه كنيد.


 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ | ۰۲:۳۸:۱۳ | محمد
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 24
بازديد ديروز : 71
بازديد كل : 548

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان